Railway Cup Football

Number of titles (15) – 1927, 1931, 1941, 1946, 1948, 1949, 1972, 1975, 1976, 1977, 1978, 1981, 1982, 1999, 2008


The teams in Bold won the Railway Cup Football Final in that season.

The scores listed are for the Munster Football Teams in the Railway Cup Semi-Finals and Finals.

Back to Provincial Winning Teams


1927: Semi-Final: Munster 1-8 Ulster 3-1. Final: Munster 2-3 Connacht 0-5.
Team: Johnny Riordan (Kerry), Joe Barrett (Kerry), John “Gal” Slattery (Kerry), Jack Walsh (Kerry), Paul Russell (Kerry), Phil O’Sullivan (Kerry), Bill Grant (Tipperary), Con Brosnan, Bob Stack, Jackie Ryan (Kerry), John Joe Sheehy (Captain, Kerry), Martin Shanahan (Tipperary), Tom Mahony, Jas Bailey, John Bailey (Kerry), Jim Doran (Tipperary), Matthew Murphy, Donald O’Donoghue (Cork), Dennis “Rory” O’Connell (Kerry), Tull Considine (Clare), Eamonn Fitzgerald, Joe O’Sullivan, Frank Sheehy, Pat Clifford (Kerry).

1928: Semi-Final: Ulster 2-8 Munster 2-6
Team: Johnny Riordan (Kerry), Dee O’Connor (Kerry), Joe Barrett (Kerry), Jack Walsh (Kerry), Joe O’Sullivan (Kerry), John “Gal” Slattery (Captain, Kerry), Con Brosnan (Kerry), Bob Stack (Kerry), Jackie Ryan (Kerry), John Joe Sheehy (Kerry), John Joe “Purty” Landers (Kerry), Jas Bailey (Kerry), Eamonn Fitzgerald (Kerry), Phil O’Sullivan (Kerry), Ned “Pedlar” Sweeney (Kerry), F. Sheehy, Dennis “Rory” O’Connell (Kerry), Tom Mahony, Dan Ryan, Pat Clifford, Mike Coffey (All Kerry).

1929: Final: Leinster 1-7 Munster 1-3.
Team: Dr. J Kearney (Captain), Maurice Donegan (Cork), Johnny Riordan (Kerry), Michael Murphy (Cork), Joe Barrett, Jack Walsh, Paul Russell, Joe O’Sullivan, Con Brosnan, Eamonn Fitzgerald, John Joe Sheehy, John Joe “Purty” Landers (All Kerry), Mick Keating (Limerick), Tom Lee, Con Keane (Tipperary).


1930: Semi-Final: Munster 2-13 Ulster 1-3. Final: Leinster 2-3 Munster 0-6.
Team: Johnny Riordan, Joe Barrett (Captain), Jack Walsh, Joe O’Sullivan, Paul Russell, Tim O’Donnell, Con Brosnan, Bob Stack, Jackie Ryan, Miko Doyle, Ned “Pedlar” Sweeney, John Joe Sheehy, Michael O’Rourke, Tommy Barrett (All Kerry), Mick Donegan (Cork), Dee O’Connor, Jimmy Bailey (Kerry), Mick Keating (Limerick), Sam Locke (Kerry), Tom Lee (Tipperary), James J. Hogan (Cork), Michael Moroney (Clare), P. Harmon

1931: Semi-Final: Munster 4-5 Connacht 1-7. Final: Munster 2-2 Leinster 0-6.
Team: Johnny Riordan, Joe Barrett (Captain, Kerry), Des O’Connor, Paul Russell, Tim O’Donnell, Con Brosnan, Bob Stack, Miko Doyle, Eamonn Fitzgerald, John Joe “Purty” Landers, Tim “Roundy” Landers, Paddy Whitty, Jackie Ryan (All Kerry), J. O’Donnell (Waterford), George Comerford (Clare), Joe O’Sullivan (Kerry), Ned “Pedlar” Sweeney (Kerry), John Joe Sheehy (Kerry), Jack Walsh (Kerry), Tommy O’Keeffe (Tipperary), Jim O’Regan (Cork), Dan O’Keeffe (Kerry).

1932: Semi-Final: Munster 1-9 Connacht 0-5. Final: Leinster 2-10 Munster 3-5.
Team: Dan O’Keeffe, Dee O’Connor, Paddy Whitty, Jack Walsh, Paul Russell, Tim “Roundy” Landers, Con Brosnan, Bob Stack, Miko Doyle, John Joe “Purty” Landers, Jackie Ryan, Con Geaney (All Kerry), George Comerford (Clare), Seamus Duggan (Limerick), Pat Arrigan (Tipperary), P. O’Donnell (Waterford), Joe Barrett, Tim O’Donnell (Kerry), Jim O’Regan (Cork), Tom Greaney (Waterford), P O.Meara (Tipperary).

1933: Semi-Final: Leinster 2-4 Munster 1-2.
Team: Dan O’Keeffe, Dee O’Connor, Joe Barrett, Joe O’Sullivan, Paddy Whitty, Jack Walsh, Bob Stack, Jack Walsh, John Joe “Purty” Landers, Jackie Ryan, Miko Doyle, Tim “Roundy” Landers, Con Brosnan (All Kerry), George Comerford (Clare), Paul Russell, Bill Landers, Bill Kinnerk (Kerry), Johnny Carey (Clare), Pat Arrigan (Tipperary), P. Gough (Waterford), Tom Culhane (Limerick).

1934: Semi-Final: Leinster 2-6 Munster 1-5.
Team: Frank Butler (Tipperary), S. Hollis (Limerick), Willie “Terry” McMahon (Clare), Jimmy Lonergan, Mick Morrissey (Tipperary), Eddie Power (Cork), Martin Studdert (Clare), Tom Greaney (Waterford), Tommy O’Keeffe, Dick Power (Tipperary), Tom Culhane (Limerick), George Comerford, Michael Casey (Clare), Dick Allen (Tipperary), Tim Cotter (Cork), P. O’Donnell (Waterford), Bob McGann (Tipperary), John Burke (Clare), Michael Marrinan (Clare), Seamus Duggan, T. Naughton (Limerick), Jim O’Regan (Cork)

1935: Semi-Final: Munster 0-10 Ulster 1-5. Final: Leinster 2-9 Munster 0-7.
Team: Paul Russell (Captain), Tim O’Donnell, Paddy Whitty, Des O’Connor (Kerry), Mick O’Sullivan, Jimmy Lonergan, Tommy O’Keeffe, Dick Power, Dick Allen, Bob McGann (Tipperary), Martin Studdert (Clare), Tom Greaney (Waterford), P O’Donnell (Waterford), Tom Culhane (Limerick), Tim Cotter (Cork), Gus Kelleher (Cork), Donal O’Sullivan (Cork), Dan O’Keeffe, Jimmy O’Gorman, Miko Doyle, John Joe “Purty” Landers, Tim “Roundy” Landers (Kerry).

1936: Semi-Final: Connacht 1-7 Munster 2-2.
Team: Jim Williams (Tipperary), C. Murphy (Limerick), Bob McGann, Paddy Denny (Tipperary), John Burke (Clare), Gus. Kelleher (Cork), Paddy Begley (Clare), Tommy O’Keeffe (Tipperary), Tom Greaney (Waterford), George Comerford (Clare), Tom Culhane (Limerick), Larry Power, Dick Allen, Tom McDonald (Tipperary), Tim Cotter (Cork), Mick Morrissey, Bill Purcell (Tipperary), Sean O Siochain (Cork), T. Hogan (Clare), Declan Goode (Waterford), Willie Grainger (Cork), Michael Marrinan (Clare), Jimmy Lonergan (Tipperary)

1937: Semi-Final: Munster 5-6 Leinster 1-1. Final: Connacht 2-4 Munster 0-5.
Team: Dan O’Keeffe, Jimmy O’Gorman, Jack Walsh, Paddy Kennedy, Miko Doyle, Gerald Fitzgerald, Tim “Roundy” Landers, Murt Kelly (All Kerry), W. McMahon, Michael Casey (Clare), George Comerford, John Burke (Clare), Walter Scott, Dick Power (Tipperary), Tom Culhane (Limerick), Ja. Slattery (Clare), Tim O’Donnell (Kerry), Tim Cotter (Cork), Paddy Whitty (Kerry), P. Begley (Clare), Dick Allen, Tommy O’Keeffe (Tipperary), J. Horgan (Clare), Declan Goode (Waterford).

1938: Semi-Final: Munster 0-8 Leinster 1-4. Final: Connacht 2-6 Munster 1-5.
Team: Joe Keohane (Captain), Dan O’Keeffe, Bill Casey, Billy Myers, Bill Kinnerk, Bill Dillon, Tadhg Healy, Jack Walsh, Paddy Kennedy, John Joe “Purty” Landers, Charlie O’Sullivan (All Kerry), Tom Culhane (Limerick), George Comerford, John Burke (Clare), Tim Cotter (Cork), Joe Slattery (Clare), Michael Casey (Clare), Dick Allen (Tipperary), Sean Brosnan, Tim “Roundy” Landers (Kerry), Tim Harrington (Cork), Jim Williams (Tipperary), Declan Goode (Waterford).

1939: Semi-Final: Ulster 2-8 Munster 1-6.
Team: Dan O’Keeffe, Bill Kinnerk, Joe Keohane, Billy Myers, Bill Dillon, Bill Casey (All Kerry), Paddy Begley (Clare), Paddy Kennedy, Sean Brosnan, Charlie O’Sullivan, Tom “Gega” O’Connor (Kerry), Tom Culhane (Limerick), Tim “Roundy” Landers, Miko Doyle, Timmy O’Leary (Kerry), S O’Donoghue (Cork), Joe Slattery (Clare), Tony McAuliffe (Kerry), W. Grainger (Cork), Dick Allen, Tommy O’Keeffe (Tipperary), Declan Goode, J.Lonergan (Waterford), P.Lynch (Clare)


1940: Semi-Final: Munster 3-4 Connacht 2-5. Final: Leinster 3-7 Munster 0-2.
Team: Dan O’Keeffe, Billy Myers, Joe Keohane, Tadhg Healy, Bill Dillon, Bill Casey, Eddie Walsh, Paddy Kennedy, Tom “Gega” O’Connor, Murt Kelly, Sean Brosnan (Captain), Jack Walsh, Jimmy O’Gorman, Dan Spring, Tim “Roundy” Landers, Paddy Bàn Brosnan, Charlie O’Sullivan (All Kerry), Jim Williams, Tom Power, Tiny Maher (Tipperary), Paddy Begley (Clare), Paddy Fitzpatrick (Clare), Christy Moylan (Waterford)

 

1941: Semi-Final: Munster 1-9 Connacht 0-6. Final: Munster 1-8 Ulster 1-8. Replay: Munster 2-6 Ulster 1-6.
Team: Dan O’Keeffe (Captain, Kerry), Billy Myers, Joe Keohane, Tadhg Healy (Kerry), Dick Harnedy (Cork), Bill Casey, Eddie Walsh, Sean Brosnan, Paddy Kennedy, Johnny Walsh, Tom “Gega” O’Connor (Kerry), Eamonn Young (Cork), Murt Kelly, Paddy Bàn Brosnan, Jimmy O’Gorman, Charlie O’Sullivan (Kerry), Paddy Begley (Clare), John Falvey (Kerry), Paddy Mullen (Cork), Dan Spring (Kerry), Jim Williams (Tipperary).

1942: Semi-Final: Munster 2-7 Leinster 0-6. Final: Ulster 1-10 Munster 1-5.
Team: Dan O’Keeffe, Billy Myers, Joe Keohane, Tadhg Healy, Bill Dillon (Captain), Bill Casey, Eddie Walsh, Sean Brosnan, Paddy Kennedy, Johnny Walsh, Tom “Gega” O’Connor (All Kerry), Eamonn Young (Cork), Jimmy O’Gorman, Murt Kelly, Paddy Bàn Brosnan (Kerry), Dick Harnedy (Cork), Paddy Begley (Clare), Charlie O’Sullivan (Kerry), Eddie McCarthy (Limerick), Christy Moylan (Waterford).

1943: Semi-Final: Leinster 1-3 Munster 0-4.
Team: Dan O’Keeffe, Billy Myers, Joe Keohane, Tadhg Healy (Kerry), Din O’Connor (Cork), Denis Walsh, Eddie Walsh, Paddy Kennedy, Sean Brosnan, Johnny Walsh, Tom “Gega” O’Connor, Paddy Bàn Brosnan (Kerry), Eamonn Young (Cork), Murt Kelly (Kerry), J. Burke (Tipperary), D. Harnedy (Cork), Jimmy O’Gorman, Paddy Holly, Bill Casey (Kerry), Paddy Begley (Clare), J. Aherne (Cork).

1944: Semi-Final: Ulster 2-10 Munster 1-7.
Team: Dan O’Keeffe, Tadhg Healy, Joe Keohane (Kerry), Tadhg Crowley (Captain), Eddie Walsh (Kerry), Patrick A. “Weeshie” Murphy, Din O’Connor (Cork), Paddy Kennedy (Kerry), Eamonn Young, Jack Lynch (Cork), Sean Brosnan (Kerry), Ned “Togher” Casey (Cork), Murt Kelly (Kerry), Jim Cronin, J. Aherne (Cork), Paddy Bàn Brosnan (Kerry), D.J. Murphy (Cork), Pat Croghan (Tipperary), K. Whelan (Waterford), Mick Tubridy (Clare), Eddie McCarthy (Limerick), Eddie Condon (Kerry).

1945: Semi-Final: Connacht 2-8 Munster 1-6.
Team: Jim Williams (Tipperary), Tadhg Healy, Joe Keohane (Kerry), Caleb Crone (Cork), Eddie Walsh, Martin McCarthy (Kerry), Din O’Connor (Cork), Dan Kavanagh (Kerry), William “Bunny” Lambe (Tipperary), Jackie Lyne, Paddy Kennedy (Kerry), Eamonn Young (Cork), Jimmy Hickey (Tipperary), Paddy Bàn Brosnan (Kerry), Michael Casey (Clare), Paddy Cronin, Jim Cronin, Patrick A. “Weeshie” Murphy (Cork), Sean Cleary (Tipperary), Eddie McCarthy (Limerick), Peter Daly (Clare).

1946: Semi-Final: Munster 1-6 Connacht 0-5. Final: Munster 3-5 Leinster 1-9.
Team: Jim Williams (Tipperary), Dave Magnier, Patrick A. “Weeshie” Murphy, Caleb Crone, Paddy Cronin, Tadhg Crowley (Captain, Cork), Eddie Walsh, Paddy Kennedy (Kerry), Mick Cahill (Tipperary), Mick Tubriddy (Cork), Willie “Bruddy” O’Donnell (Kerry), Eamonn Young (Cork), Dan Kavanagh (Kerry), Jim Cronin (Cork), Jackie Lyne, Tadhg Healy (Kerry), Dick Slater (Tipperary), Eddie McCarthy (Limerick), Jack Lynch (Cork), Sean Cleary (Tipperary), Paddy Power (Clare), Ned “Togher” Casey (Cork).

1947: Semi-Final: Ulster 0-11 Munster 1-3.
Team: Dan O’Keeffe (Kerry), Jim Williams (Tipperary), Moll O’Driscoll, Patrick A. “Weeshie” Murphy (Cork), Joe Keohane (Kerry), Tadhg Crowley (Cork), Richard Bradley (Clare), Bill Casey, Eddie Walsh, Paddy Kennedy (Captain, Kerry), Mick Cahill (Tipperary), Eamonn Young (Cork), Tom “Gega” O’Connor, Batt Garvey, Jackie Lyne, Paddy Burke (Kerry), Jim Cronin (Cork), Peter Daly (Clare), Derry Beckett, Humphrey O’Neill (Cork), Teddy O’Connor (Kerry).

1948: Semi-Final: Munster 3-5 Connacht 2-6. Final: Munster 4-5 Ulster 2-6.
Team: Dan O’Keeffe (Kerry), Patrick A. “Weeshie” Murphy (Cork), Joe Keohane, Paddy Bàn Brosnan (Kerry), Jackie Lyne (Captain, Kerry), Tadhg Crowley (Cork), E. O’Connor, Tom Spillane (Kerry), Mick Cahill (Tipperary), Con McGrath (Cork), Willie O’Donnell, Batt Garvey (Kerry), Noel Crowley (Clare), Jim Cronin, Jim Aherne (Cork), Teddy O’Sullivan, Frank O’Keeffe, Bill Casey, Eddie Dowling (Kerry), Nealie Duggan (Cork), Teddy O’Connor, Denny Lyne (Kerry), Fachtna O’Donovan (Cork).

1949: Semi-Final: Munster 4-7 Connacht 1-11. Final: Munster 2-7 Leinster 2-7. Replay: Munster 4-9 Leinster 1-4.
Team: Moll O’Driscoll (Cork), Teddy O’Connor (Kerry), Patrick A. “Weeshie” Murphy (Cork), Paddy Bàn Brosnan, Mick Finucane, Jackie Lyne (Kerry), Con McGrath (Cork), Mick Cahill (Tipperary), Eddie Dowling (Kerry), Eamonn Young (Cork), Nealie Duggan (Cork), Batt Garvey (Captain, Kerry), Noel Crowley (Clare), Jim Cronin (Cork), Tom “Gega” O’Connor (Kerry), Donie O’Donovan (Cork), Tom Spillane (Kerry), Peter Daly (Clare), Packie Brennan (Tipperary), N. Murphy (Limerick), Tom Ashe (Kerry), Tom Keane (Tipperary).


1950: Semi-Final: Leinster 2-6 Munster 1-5.
Team: Moll O’Driscoll (Cork), T.P. O’Connor (Kerry), Patrick A. “Weeshie” Murphy (Cork), Paddy Bàn Brosnan, Mick Finucane, Jackie Lyne (Kerry), Mick Cahill (Tipperary), Eddie Dowling (Kerry), Con McGrath, Donie O’Donovan, Nealie Duggan (Cork), Packie Brennan (Tipperary), Noel Crowley (Clare), Jim Cronin (Cork), Batt Garvey (Kerry), Sean Connolly (Clare), Sean Cleary (Tipperary), John Cronin (Cork), P. McGrath (Waterford), Gerald O’Sullivan (Kerry).

 

1951: Semi-Final: Munster 2-8 Leinster 1-9. Final: Connacht 1-9 Munster 1-8.
Team: Liam Fitzgerald, Sean Murphy (Kerry), Patrick A. “Weeshie” Murphy (Cork), Paddy Bàn Brosnan, Jackie Lyne (Kerry), Jim Cronin (Cork), Con McGrath (Cork), S. Connolly (Clare), Jim Brosnan (Kerry), Nealie Duggan (Cork), P.J. O’Dea, Noel Crowley (Clare), Micksie Palmer (Kerry), Packie Brennan, Tom Keane (Tipperary), Paddy O’Driscoll (Cork), M. Hallahan (Waterford), Teddy O’Connor, Donie Murphy (Kerry), Donie O’Donovan (Cork), Mick Cahill (Tipperary), T McGrath (Waterford).

1952: Semi-Final: Munster 1-7 Ulster 0-3. Final: Leinster 0-5 Munster 0-3.
Team: Dan O’Keeffe (Cork), Jas Murphy (Kerry), Patrick A. “Weeshie” Murphy (Cork), Paddy Bàn Brosnan, Jackie Lyne (Kerry), Jim Cronin (Cork), Micksie Palmer (Kerry), Con McGrath, Nealie Duggan (Cork), Jim Brosnan (Kerry), Eamonn Young (Cork), Packie Brennan (Tipperary), Tom Ashe (Kerry), Mick Cahill (Cork), P.J. O’Dea (Clare), Tom Keane, Ailbe Ryan (Tipperary), Eddie Cotter (Clare), John Joe Sheehan (Kerry), J Power (Waterford), Paddy O’Driscoll (Cork), Dermot Hanafin, Sean Murphy, Paudie Sheehy (Kerry).

1953: Semi-Final: Munster 2-5 Ulster 2-5. Replay: Munster 1-12 Ulster 2-7. Final: Leinster 2-9 Munster 0-6.
Team: Dan O’Keeffe (Cork), Jerome O’Shea (Kerry), Ned Roche (Tipperary), Jas Murphy (Kerry), Paddy O’Driscoll, John Cronin (Cork), Sean Murphy (Kerry), Nealie Duggan, Denis “Toots” Kelleher (Cork), W. Kirwin (Waterford), Tom Moriarty (Kerry), P. O’Flaherty (Limerick), Mick Cahill (Cork), Sean Kelly, Jim Brosnan (Kerry), Mick Gould, Eddie Cotter (Clare), Denis Bernard (Cork), Tadghie Lyne (Kerry), Con McGrath (Cork), Francis Meaney (Clare), Dave Roche (Cork)

1954: Semi-Final: Connacht 2-9 Munster 2-8.
Team: Dan O’Keeffe (Cork), Jas Murphy (captain), Ned Roche, Donie Murphy (Kerry), Paddy O’Driscoll, John Cronin (Cork), Colm Kennelly (Kerry), Denis “Toots” Kelleher, Nealie Duggan (Cork), Jim Brosnan, John Joe Sheehan, Tadghie Lyne (Kerry), Tom Moriarty, Sean Kelly, Jackie Lyne, Sean Murphy (Kerry), Mick Gould, Denis Bernard (Cork), T. McHugh (Waterford), Eddie Cotter (Clare), Paddy Gleeson (Tipperary), Gary Mahony (Kerry).

1955: Semi-Final: Connacht 1-6 Munster 1-5.
Team: Tony Newport (Tipperary), Jerome O’Shea, Donie Murphy, Micksie Palmer (Kerry), Sean Murphy (Kerry), Denis Bernard, Mick Gould (Cork), Neil O’Dea (Tipperary), John Dowling, Paudie Sheehy (Kerry), Nealie Duggan (Cork), Tadghie Lyne (Kerry), Tom Cunningham (Waterford), Frank Daly (Cork), Jim O’Donovan (Cork), Paddy O’Driscoll (Cork), Colm Kennelly, Tom Moriarty (Kerry), Johnny Creedon (Cork), J. Power (Waterford).

1956: Semi-Final: Munster 3-4 Leinster 0-9. Final: Ulster 0-12 Munster 0-4.
Team: Paddy Tyers (Cork), Jerome O’Shea (Kerry), Donal O’Sullivan (Cork), Micksie Palmer (Kerry), Sean Murphy (Kerry), Denis Bernard, Dan Murray (Cork), John Dowling (Captain, Kerry), Eric Ryan (Cork), Paudie Sheehy (Kerry), Nealie Duggan (Cork), Tadghie Lyne (Kerry), Johnny Culloty, Mick Murphy (Kerry), Tom Cunningham (Waterford), Neil O’Dea (Tipperary), Francis Meaney (Clare), Ned Roche (Kerry), Paddy O’Driscoll (Cork), Tom Moriarty (Kerry).

1957: Semi-Final: Munster 2-5 Leinster 0-9. Final: Connacht 2-9 Munster 1-6.
Team: Marcus O’Neill (Kerry), Paddy O’Driscoll (Cork), Ned Roche, Jerome O’Shea (Kerry), Sean Murphy (Kerry), Denis Bernard, Dan Murray (Cork), Tom Long (Kerry), Sean Moore, Eric Ryan, Nealie Duggan (Cork), Tadghie Lyne (Kerry), Jim Brosnan, Mick Murphy (Kerry), Denis “Toots” Kelleher, Niall Fitzgerald (Cork), Peadar Lynch (Clare), Tom Furlong (Cork), Paudie Sheehy, John Dowling, Tom Moriarty (Kerry), Liam Boland (Tipperary), Tom Cunningham (Waterford).

1958: Semi-Final: Munster 1-6 Ulster 0-8. Final: Connacht 2-7 Munster 0-8.
Team: Liam Power (Cork), Jerome O’Shea, Tim Lyons (Kerry), Paddy O’Driscoll (Cork), Sean Murphy (Kerry), Tom Cunningham (Waterford), Dan Murray (Cork), Mick O’Connell (Kerry), Sean Moore (Cork), Niall Fitzgerald (Cork), John Dowling (Kerry), Eric Ryan (Cork), Paudie Sheehy, Mick Murphy (Kerry), Denis “Toots” Kelleher, Paddy Harrington (Cork), Martin Queally (Clare), Joe O’Sullivan (Cork), J. McGrath, Denis Bernard, Mick Gould (Cork), Matty Lonergan (Waterford)

1959: Semi-Final: Munster 2-12 Ulster 0-7. Final: Leinster 2-7 Munster 0-7.
Team: Liam Power (Cork), Jerome O’Shea, Tim Lyons (Kerry), Dan Murray (Cork), Sean Murphy (Kerry), Tom Cunningham (Waterford), Mick O’Dwyer, Mick O’Connell (Kerry), Paddy Harrington (Cork), Seamus Murphy (Kerry), Niall Fitzgerald (Cork), Paudie Sheehy (Kerry), Tom Furlong (Cork), John Dowling (Kerry), Seamus O’Hanlon (Tipperary), Mick Gould (Cork), Tom Long (Kerry), Tom Walsh (Tipperary), P. Silke (Limerick), Tommy Mangan (Clare).


1960: Semi-Final: Munster 4-9 Connacht 2-3. Final: Ulster 2-12 Munster 3-8.
Team: Liam Power (Cork), Jerome O’Shea (Kerry), Con O’Sullivan (Cork), Niall Sheehy (Kerry), Paddy Harrington (Cork), Kevin Coffey, Mick O’Dwyer, Mick O’Connell, Seamus Murphy, Dan McAuliffe, Tom Long, Paudie Sheehy (Kerry), Joe O’Sullivan (Cork), John Dowling (Kerry), Gene McCarthy (Cork), Leo Dooley (Tipperary), Tom Cunningham (Waterford), Eric Ryan (Cork), Tommy Mangan (Clare).

 

1961: Semi-Final: Munster 0-6 Connacht 1-3. Replay: Munster 4-7 Connacht 1-6. Final: Leinster 4-5 Munster 0-4.
Team: Johnny Culloty (Kerry), Paddy Harrington (Cork), Tim Lyons, Niall Sheehy, Seamus Murphy, Kevin Coffey, Tom Long, Mick O’Dwyer, Mick O’Connell, Christy O’Sullivan (All Kerry), Gene McCarthy (Cork), John Keating (Tipperary), Paudie Sheehy (Captain), Bernie O’Callaghan, John Dowling, Gary McMahon (Kerry), Tom Power (Waterford), Frank Kennedy (Clare), Joe O’Sullivan (Cork), Leo Dooley (Tipperary), Dan McAuliffe (Kerry)

1962: Semi-Final: Leinster 2-17 Munster 0-6.
Team: Johnny Culloty (Kerry), P.J. Kennedy (Clare), Niall Sheehy, Tim Lyons (Kerry), Johnny Flynn (Cork), Paddy Harrington (Cork), Mick O’Dwyer, Mick O’Connell (Kerry), Con O’Sullivan (Cork), John Keating (Tipperary), Gene McCarthy (Cork), Vincent Barrett (Cork), Dan McAulliffe, John Burke (Kerry), George White (Cork), M. Connolly (Waterford), John O’Mahony (Cork), Martin Queally (Clare), Jer D O’Connor (Kerry), Monty Guiry (Waterford).

1963: Semi-Final: Leinster 2-6 Munster 1-8.
Team: Johnny Culloty (Kerry), M.Connolly (Waterford), Niall Sheehy, Tim Lyons, Sean Og Sheehy, Kevin Coffey (Kerry), Johnny Flynn (Cork), Mick O’Connell (Kerry), Con O’Sullivan (Cork), Timmy O’Sullivan, Mick O’Dwyer, Sean Murphy (Kerry), Martin Queally (Clare), Tom Long (Kerry), Michael “Babs” Keating (Tipperary), P.J. Kennedy (Clare), Mick Tynan (Limerick), Noel Lucey (Kerry).

1964: Semi-Final: Ulster 3-6 Munster 0-11.
Team: Seamus Fitzgerald, Kevin Coffey, Niall Sheehy, Donie O’Sullivan (Kerry), John O’Mahony (Cork), Sean Murphy (Kerry), Johnny Flynn (Cork), Con O’Sullivan (Cork), Mick Fleming, Bernie O’Callaghan, Mick O’Dwyer, Mick O’Connell, Tom Long (Kerry), Mick Burke (Cork), Michael “Babs” Keating (Tipperary), M. Connolly (Waterford), Miko Moloney (Clare), John Keating (Tipperary), Frankie O’Leary (Kerry), Monty Guiry (Waterford).

1965: Semi-Final: Ulster 0-14 Munster 0-9.
Team: Johnny Culloty, Mick Morris, Niall Sheehy, Paud O’Donoghue, Donie O’Sullivan (Kerry), Patsy Dawson (Tipperary), Paddy McMahon (Clare), Mick Burke (Cork), Mick Fleming, Mick O’Connell, Mick O’Dwyer (Kerry), Johnny Carroll (Cork), Pat Griffin (Kerry), Con O’Sullivan (Cork), Michael “Babs” Keating (Tipperary), Johnny Flynn (Cork), John O’Mahony (Cork), Monty Guiry (Waterford).

1966: Semi-Final: Munster 0-11 Connacht 0-11. Replay: Munster 2-8 Connacht 2-6. Final: Ulster 2-5 Munster 1-5.
Team: Johnny Culloty, Donal O’Sullivan (Kerry), Senan Downes (Clare), Mick Morris, Denis O’Sullivan (Kerry), Tony Fitzgerald (Limerick), Jerdie O’Connor (Kerry), Mick Fleming (Kerry), Mick Burke (Cork), Paddy McMahon (Clare), Pat Moynihan (Kerry), Dave Geaney (Kerry), Bernie O’Callaghan (Kerry), Con O’Sullivan (Cork), Michael “Babs” Keating (Tipperary).
Subs: Mick Tynan (Limerick), Mick O’Connell (Kerry), Eamon Ryan, Tim F. Hayes (Cork), P. Murphy (Limerick), Jerh. Lucey (Cork), Patsy Dawson, Gus Danagher (Tipperary)

1967: Semi-Final: Connacht 0-11 Munster 0-6.
Team: Billy Morgan (Cork), Mick Morris (Kerry), Jerh. Lucey (Cork), Paud O’Donoghue, Donie O’Sullivan (Kerry), Tony Fitzgerald (Limerick), Paddy McMahon (Clare), Mick Burke (Cork), Mick Fleming (Kerry), Eamon Ryan (Cork), Mick Tynan (Limerick), Derry O’Shea (Kerry), Michael “Babs” Keating (Tipperary), Con O’Sullivan (Captain, Cork), Johnny Carroll (Cork), Senan Downes (Clare), Jer D. O’Connor (Kerry), Frank Cogan (Cork), Pat Griffin (Kerry), Flor Hayes (Cork).

1968: Semi-Final: Leinster 0-11 Munster 0-5.
Team: Billy Morgan (Cork), Senan Downes (Clare), Jerh. Lucey, John O’Mahony, Frank Cogan, Denis Coughlan (Cork), Paddy McMahon (Clare), Mick Burke (Cork), Mick Fleming (Kerry), Mick O.Loughlin (Cork), Pat Griffin (Kerry), Gus Danagher (Tipperary), Mick Tynan (Limerick), Con O’Sullivan (Captain, Cork), Michael “Babs” Keating (Tipperary), Paud O’Donoghue (Kerry), Paddy O’Connell (Tipperary), Johnny Carroll (Cork), Monty Guiry (Waterford), Tom Prendergast (Kerry).

1969: Semi-Final: Munster 2-11 Leinster 1-9. Final: Connacht 1-12 Munster 0-6.
Team: Billy Morgan, Brian Murphy (Cork), Senan Downes (Clare), Donal O’Sullivan (Kerry), Frank Cogan (Cork), Patsy Dawson (Tipperary), Bernie Hartigan (Limerick), Mick Fleming (Kerry), Paddy McMahon (Clare), Brendan Lynch, Pat Griffin (Kerry), Bernie O’Neill (Cork), Mick O’Connell (Kerry), Ray Cummins (Cork), Eamonn O’Donoghue (Kerry), Michael Haugh (Clare), Frank Kehilly (Cork), Mick Morris (Kerry), Paddy O’Connell (Tipperary), N. Walsh (Waterford).


1970: Semi-Final: Ulster 2-12 Munster 0-6.
Team: Billy Morgan (Cork), Senan Downes (Clare), Jerh. Lucey (Cork), Eddie Webster (Tipperary), Frank Cogan (Cork), Dinny Burke (Tipperary), N.Walsh (Waterford), Sean Kearney (Tipperary), Miko Moloney (Clare), V. Kirwan, M. Power (Waterford), Michael Haugh (Clare), P. Murphy (Limerick), Ray Cummins (Cork), Michael “Babs” Keating (Tipperary), Jamesie Lynch, Paddy O’Grady (Clare), P. Doherty (Limerick), P. McMahon (Clare), Jimmy Barrett (Cork).

 

1971: Semi-Final: Ulster 2-7 Munster 1-7.
Team: Johnny Culloty (Kerry), Donie O’Sullivan, Paud O’Donoghue, Séamus McGearailt, Tom Prendergast (Kerry), Dinny Burke (Tipperary), Mick O’Shea (Kerry), Bernie O’Neill (Cork), Mick O’Connell, Brendan Lynch, Pat Griffin, Eamonn O’Donoghue (Kerry), Michael “Babs” Keating (Tipperary), Liam Higgins, Mick O’Dwyer, Mick Gleeson (Kerry), Kevin Jer O’Sullivan, Ray Cummins (Cork), Senan Downes (Clare), T. Power (Waterford), John O’Keeffe (Kerry), Dinny Long (Cork).

1972: Semi-Final: Munster 1-9 Connacht 0-9. Final: Munster 1-15 Leinster 1-15. Replay: Munster 2-14 Leinster 0-10.
Team: Billy Morgan (Cork), Donie O’Sullivan (Kerry), J. Wall (Waterford), Séamus McGearailt, Tom Prendergast (Kerry), Dinny Burke (Tipperary), Kevin Jer O’Sullivan (Cork), Mick O’Connell (Kerry), Frank Cogan (Cork), Donal Hunt (Captain, Cork), Jimmy Barrett, Denis Coughlan (Cork), Eamonn O’Donoghue (Kerry), Michael “Babs” Keating (Tipperary), Ray Cummins (Cork), Mick O’Dwyer, John O’Keeffe (Kerry), Mick Scannell (Cork), Senan Downes (Clare), P. Murphy (Limerick), P. Walsh (Waterford).

1973: Semi-Final: Connacht 3-10 Munster 2-10.
Team: Billy Morgan (Cork), Donie O’Sullivan (Kerry), J. Wall (Waterford), Din Joe Crowley, Tom Prendergast (Kerry), Frank Cogan, Kevin Jer O’Sullivan (Cork), Mick O’Connell (Kerry), Dinny Long, Donal Hunt (Cork), Pat Griffin (Kerry), Eamonn O’Donoghue (Kerry), Michael “Babs” Keating (Tipperary), Ray Cummins (Cork), Mick O’Dwyer (Kerry), Sean Kearney (Tipperary), Denis Coughlan (Cork), Paud O’Donoghue (Kerry), P. Murphy (Limerick), Declan Barron (Cork), John O’Donoghue (Tipperary).

1974: Semi-Final: Combined Univ. 1-7 Munster 1-4.
Team: John O’Donoghue (Tipperary), Frank Cogan (Cork), Humphrey Kelleher (Cork), Donie O’Sullivan (Kerry), Kevin Jer O’Sullivan (Cork), Din Joe Crowley (Kerry), Brian O’Reilly (Clare), Dinny Long, Denis Coughlan (Cork), Brendan Lynch (Kerry), Jim Kehoe (Tipperary), Jimmy Barrett (Cork), John Egan (Kerry), Declan Barron (Cork), Michael “Babs” Keating (Tipperary), Jimmy Barry-Murphy (Cork), Sean Kearney (Tipperary), Con Hartnett, Billy Morgan (Cork), Michael Ahearn (Limerick)

1975: Semi-Final: Munster 1-9 Leinster 0-8. Final: Munster 6-7 Ulster 0-15.
Team: Billy Morgan (Captain, Cork), Eddie Webster (Tipperary), Humphrey Kelleher, Brian Murphy, Kevin Jer O’Sullivan (Cork), John O’Keeffe, Ger Power (Kerry), Dinny Long (Cork), Paudie Lynch, Brendan Lynch (Kerry), Declan Barron, Jimmy Barrett, Jimmy Barry-Murphy (Cork), Sean Kearney (Tipperary), John Egan (Kerry), Michael Aherne (Limerick), Teddy Murphy (Clare), John Hennessy (Waterford), Jim Kehoe (Tipperary), Pa Leahy (Limerick), Martin Keogh (Clare), Dave McCarthy (Cork), Jimmy Deenihan, Mickey O’Sullivan (Kerry).

1976: Semi-Final: Munster 3-7 Ulster 0-9. Final: Munster 2-15 Leinster 2-8.
Team: Paudie O’Mahony (Kerry), Brian Murphy (Cork), Eddie Webster (Tipperary), Jimmy Deenihan, Paudie O’Shea (Kerry), Kevin Kehilly (Cork), Ger Power (Kerry), Dinny Long (Cork), Denis “Ogie” Moran (Kerry), Dinny Allen (Cork), Mike Sheehy, Mickey O’Sullivan (Captain, Kerry), John Egan (Kerry), Jimmy Barry-Murphy (Cork), Pat Spillane, Ger O’Keeffe (Kerry), Billy Morgan (Cork), Pat McCarthy (Kerry), John Hennessy (Waterford), Brendan Lynch (Kerry), Humphrey Kelleher, Dave McCarthy (Cork), Martin Keogh (Clare), John O’Keeffe (Kerry), T. Moore (Waterford).

1977: Semi-Final: Munster 0-14 Ulster 0-8. Final: Munster 1-14 Connacht 1-9.
Team: Billy Morgan, Kevin Kehilly (Cork), John O’Keeffe (Captain, Kerry), Brian Murphy (Cork), Denis Moran, Tim Kennelly, Ger Power (Kerry), Dinny Long, Dave McCarthy, Dinny Allen (Cork), Mike Sheehy, Pat Spillane (Kerry), Jimmy Barry-Murphy (Cork), Sean Walsh, John Egan (Kerry), Sean O’Shea (Cork), M. Ahearne (Limerick), Ger O’Keeffe (Kerry), Tom Creedon (Cork), Paudie Lynch, Jack O’Shea (Kerry).

1978: Semi-Final: Munster 2-6 Connacht 0-7. Final: Munster 2-7 Ulster 2-7. Replay: Munster 4-12 Ulster 0-19.
Team: Billy Morgan, Kevin Kehilly (Cork), John O’Keeffe (Captain, Kerry), Ger O’Keeffe, Paudie O’Shea, Tim Kennelly (Kerry), Martin Murphy (Clare), Gene McGrath (Tipperary), Dave McCarthy (Cork), John Hennessy (Waterford), Mike Sheehy, Pat Spillane (Kerry), Jimmy Barry-Murphy (Cork), Sean Walsh, John Egan, Paudie O’Mahony (Kerry), Brian Murphy (Cork), Ger Power, Jack O’Shea (Kerry), Michael Quish (Limerick), Vincent O’Donnell (Tipperary).

1979: Semi-Final: Munster 4-7 Combined Univ.1-6. Final: Ulster 1-7 Munster 0-6
Team: Charlie Nelligan (Kerry), Kevin Kehilly (Cork), John O’Keeffe, Paudie O’Shea, Paudie Lynch, Jack O’Shea (Kerry), Declan Barron, Jimmy Barry-Murphy (Cork), Pat Spillane, Mike Sheehy, Eoin “Bomber” Liston, John Egan, Ger Power (Kerry), Anthony Moloney (Clare), Pa Leahy (Limerick), Gene McGrath (Tipperary), Michael Coffey (Waterford), Sean Walsh, Jimmy Deenihan (Kerry), Brian Murphy, Dinny Allen (Cork), Tim Kennelly (Kerry), Tom Creedon (Cork).


1980: Semi-Final: Munster 2-10 Leinster 1-11. Final: Ulster 2-10 Munster 1-9
Team: Charlie Nelligan, Jimmy Deenihan, John O’Keeffe (Kerry), Kevin Kehilly (Cork), Paudie O’Shea, Tim Kennelly, Paudie Lynch, Jack O’Shea (Kerry), Christy Ryan (Cork), Ger Power, Sean Walsh, Pat Spillane, Mike Sheehy, Eoin “Bomber” Liston, John Egan (Kerry), Tom Creedon, Dinny Allen, Christy Kearney (Cork), Michael Coffey (Waterford), Gene McGrath (Tipperary), J. Power (Limerick).

 

1981: Semi-Final: Munster 2-12 Leinster 0-10. Final: Munster 3-10 Connacht 1-9.
Team: Charlie Nelligan, Jimmy Deenihan, John O’Keeffe (Kerry), Kevin Kehilly (Cork), Paudie O’Shea, Tim Kennelly, Denis “Ogie” Moran, Jack O’Shea (Kerry), Tom Creedon (Cork), Ger Power (Captain, Kerry), Dinny Allen (Cork), Pat Spillane, Mike Sheehy, Eoin “Bomber” Liston, John Egan (Kerry), John Power (Limerick), Stephen Breen (Waterford), Christy Ryan (Cork), Noel Normoyle (Clare), Harry Mulhaire (Tipperary), Finny O’Mahony (Cork), Sean Walsh (Kerry).

1982: Semi-Final: Munster 4-5 Ulster 0-10. Final: Munster 1-8 Connacht 0-10.
Team: Charlie Nelligan, Jimmy Deenihan, John O’Keeffe (Kerry), Kevin Kehilly (Cork), Paudie O’Shea, Tim Kennelly (Captain, Kerry), Michael Moloney (Cork), Jack O’Shea (Kerry), Christy Ryan (Cork), Denis “Ogie” Moran, Sean Walsh (Kerry), Dinny Allen (Cork), Mike Sheehy, Eoin “Bomber” Liston, John Egan (Kerry), Tom Hunt (Waterford), Gene McGrath (Tipperary), Noel Normoyle (Clare), Tommy Doyle (Kerry), Seanie Moloney (Clare), John Evans (Cork), Ger Power (Kerry), Jimmy Kerrigan (Cork)

1983: Semi-Final: Ulster 2-10 Munster 2-4.
Team: Charlie Nelligan (Kerry), John Evans (Cork), John O’Keeffe (Kerry), Noel Roche (Clare), Paudie O’Shea (Kerry), Christy Ryan, Jimmy Kerrigan (Cork), Jack O’Shea (Kerry), Gene McGrath (Tipperary), Denis “Ogie” Moran (Kerry), Eoin O’Mahony (Cork), Tom Spillane, Mike Sheehy, Eoin “Bomber” Liston (Kerry), John Cleary (Cork), Tom Hunt (Waterford), Tom Creedon (Cork), Sean Walsh (Kerry), Noel Normoyle (Clare), Paddy Barrett (Limerick), Tom Tubridy (Clare).

1984: Semi-Final: Ulster 0-12 Munster 0-7.
Team: Charlie Nelligan (Kerry), Noel Roche (Clare), Christy Ryan, John Evans, Colman Corrigan, Mick Bums, Jimmy Kerrigan (Cork), Jack O’Shea (Kerry), Dom Creedon, Dave Barry (Cork), Eoin “Bomber” Liston (Kerry), Noel Normoyle (Clare), Michael Beston (Tipperary), Timmy Cummins (Limerick), Dinny Allen, John Cleary (Cork), Paddy Barrett (Limerick), Tom Hunt (Waterford), Michael Murray (Clare), Sean Walsh (Kerry), J. Butler (Waterford).

1985 Munster 3-7 Connacht 0-12. Final Leinster 0-9 Munster 0-5
Team: Charlie Nelligan (Kerry), Paudie O’Shea (Kerry), Tom Spillane (Kerry), Mick Spillane (Kerry), Noel Roche (Clare), Jimmy Kerrigan (Cork), Ger Lynch (Kerry), Jack O’Shea (Kerry), Ambrose O’Donovan (Kerry), John Kennedy (Kerry), Ger Power (Kerry), Colm O’Neill (Cork), Eoin O’Mahony (Cork), Eoin “Bomber” Liston (Kerry), Franny Kelly (Tipperary), Gene McGrath (Tipperary), Eoin O’Brien (Waterford), Sean Walsh (Kerry), Paddy Barrett, P.McNamara, M.Flynn, Niall Cahalane (Cork), Tommy Doyle (Kerry)

1986 Connacht 2-6 Munster 0-7
Team: Martin Flynn (Clare), Noel Roche (Clare), Tom Spillane (Kerry), Mick Spillane (Kerry), Tom Mannix (Cork), Tommy Doyle (Kerry), Ger Lynch (Kerry), Jack O’Shea (Kerry), Teddy McCarthy (Cork), Timmy Dowd (Kerry), Donal Fitzgibbon (Limerick), Dave Barry (Cork), Eoin O’Brien, Liam Stokes (Tipperary), Pat Burke (Clare).
Subs: John Kennedy (Kerry), Conor Counihan (Cork), Frankie Griffin (Clare), Eugene Leonard (Limerick), Ger Power (Kerry), Franny Kelly (Tipperary).

1987 Munster 3-12 Ulster 1-9. Final Leinster 1-13 Munster 0-9
Team: John Kerins (Cork), Tony Davis (Cork), Aidan Moloney, Noel Roche (Clare), Niall Cahalane (Cork), Conor Counihan (Cork), Ger Lynch (Kerry), Tony Leahy, Liam O’Connor, Tom Browne (Limerick), Donal Fitzgibbon (Limerick), Frankie Griffin (Clare), John Cleary (Cork), F Ryan (Limerick), J McGrath (Waterford)
Subs: Michael McAuliffe (Kerry), Danny Culloty (Cork), Paddy Ivess (Limerick).

1988 Leinster 2-11 Munster 0-8
Team: Paul Hayes (Cork), Tom Browne (Limerick), Ambrose O’Donovan (Kerry), Mossie Murphy (Cork), Dan Casey (Waterford), Conor Counihan (Cork), Brian Burke (Tipperary), John Costelloe (Tipperary), Jack O’Shea (Kerry), Aidan O’Keeffe (Clare), Maurice Fitzgerald (Kerry), Paul McGrath (Cork), Jimmy Maher (Waterford), Donal Fitzgibbon (Limerick), John Cleary (Cork)
Subs: John Kennedy (Kerry), Colm O’Neill (Cork), Eoin O’Brien (Waterford), Sean Walsh (Kerry).

1989 Munster 0-8 Leinster 0-7. Final Ulster 1-11 Munster 1-8
Team: Charlie Nelligan (Kerry), Connie Murphy (Kerry), Mark O’Connor (Cork), Noel Roche (Clare), John Costelloe (Tipperary), Conor Counihan (Cork), Tony Davis (Cork), Teddy McCarthy (Cork), Ambrose O’Donovan (Kerry), Paul McGrath (Cork), Mick McCarthy (Cork), Barry Coffey (Cork), Colm O’Neill (Cork), John O’Driscoll (Cork), Michael McAuliffe (Kerry)
Subs: Maurice Fitzgerald (Kerry), Danny Culloty (Cork), Donal Fitzgibbon (Limerick).


1990: No competition.

 

1991 Munster 1-10 Leinster 0-11. Final Ulster 1-11 Munster 1-8
Team: John Kerins (Cork), Noel Roche (Clare), Niall Cahalane (Cork), Connie Murphy (Kerry), Mick Slocum (Cork), Conor Counihan (Cork), Tony Davis (Cork), Danny Culloty (Cork), Noel O’Mahony (Kerry), Dave Barry (Cork), John Costelloe (Tipperary), Stephen O’Brien (Cork), Colm O’Neill (Cork), Francis McInerney (Clare), Eoin O’Brien (Waterford)
Subs: Donal Fitzgibbon (Limerick), Pat Vaughan (Clare), Mick McCarthy (Cork) used; Jack O’Shea (Kerry), Kieran Culhane, Ambrose O’Donovan (Kerry), Tony Nation (Cork), Dave Barry (Cork), Shea Fahy (Cork), Barry Coffey (Cork), Philly Ryan (Tipperary), Franny Kelly (Tipperary)

1992 Munster 2-7 Leinster 1-9. Final Ulster 2-7 Munster 0-8
Team: Peter O’Leary (Kerry), Noel Roche (Clare), Paul Coleman, Tony Davis (Cork), Eamonn Breen (Kerry), Conor Counihan (Cork), Liam Flaherty (Kerry), Danny Culloty (Cork), Ambrose O’Donovan (Kerry), John O’Driscoll (Cork), Timmy Fleming (Kerry), Gerry Killeen (Clare), John B Cronin (Kerry), Danny Fitzgerald (Limerick), Franny Kelly (Tipperary).
Subs: Donal Fitzgibon (Limerick), Aidan Moloney (Clare), Mick McCarthy (Cork) used; James Hanrahan (Clare), Noel O’Mahony (Kerry), Stephen Stack (Kerry), Timmy Cummins (Limerick), JJ Rouine (Clare), P Whyte (Waterford). Niall Cahalane (Cork), Paddy Hayes (Cork), Barry Coffey (Cork) and John Cleary (Cork) played in semi final.

1993 Ulster 3-17 Munster 0-8
Team: Peter O’Leary (Kerry), Mark Farr (Cork), Mark O’Connor (Cork), Anthony Gleeson (Kerry), Ciaran O’Sullivan (Cork), Aidan Moloney (Clare), John Owens (Tipperary), Tom Morrissey (Clare), Noel O’Mahony (Kerry), Barry Coffey (Cork), Eamonn Breen (Kerry), Francis McInerney (Clare), John O’Driscoll (Cork), Pat Hegarty (Cork), Timmy Cummins (Limerick).
Subs: Karl Walsh (Clare), Seamus Clancy (Clare), Sean Geaney (Kerry), Frankie Griffin (Clare), Sean Brett (Tipperary), Johnny Enright (Clare), John Quane (Limerick), Kevin Harrington (Cork), Peter P. Ferncombe.

1994 Semi-Final: Munster 1-15 Connacht 0-10. Final Ulster 1-6 Munster 1-4
Team: Peter O’Leary (Kerry), Paul Coleman, Mark O’Connor (Cork), Anthony Gleeson (Kerry), Ciaran O’Sullivan (Cork), Aidan Moloney (Clare), John Owens (Tipperary), John Quane (Limerick), Danny Culloty (Cork), John Costelloe (Tipperary), Barry O’Shea (Kerry), Francis McInerney (Clare), Maurice Fitzgerald (Kerry), Donal Fitzgibbon (Limerick), John O’Driscoll (Cork)
Subs: Tom Morrissey (Clare), Mark Farr (Cork), Colm Clancy (Clare), Noel O’Mahony (Kerry), played; Karl Walsh, S Burke, Sean Brett (Tipperary), Don Davis (Cork), Ger Keane (Clare), Brian Burke (Tipperary), Anthony Crosse (Tipperary), P Walsh (Waterford), Johnny Enright (Clare).

1995 Semi-Final: Leinster 3-14 Munster 1-9
Team: Peter O’Leary (Kerry), Mark Farr (Cork), Niall Cahalane (Cork), Liam Hassett (Kerry), Seamus Moynihan (Kerry), JJ Rouine (Clare), Tom Macken (Tipperary), Brian Burke (Tipperary), Larry Tompkins (Cork), Joe Kavanagh (Cork), Barry O’Shea (Kerry), Francis McInerney (Clare), Peter Lambert (Tipperary), John O’Driscoll (Cork), Colin Corkery (Cork).
Subs: Liam Flaherty (Kerry), Genie Farrell (Kerry), Donal Fitzgibbon (Limerick) used; Philly Ryan (Tipperary), John Owens (Tipperary), John Costelloe (Tipperary), Brendan Rouine (Clare), Morgan Nix (Kerry), John Quane (Limerick).

1996 Semi-Final: Munster (2-17) 0-13 Ulster (1-20) 0-12. Final Leinster 1-13 Munster 0-9.
Team: Kevin O’Dwyer (Cork), Brian Corcoran (Cork), Mark O’Connor (Captain, Cork), Brendan Rouine (Clare), Ciaran O’Sullivan (Cork), Sean Burke (Kerry), Stephen Stack (Kerry), Derry Foley (Tipperary), Dara Ó Sé, Billy O’Shea (Kerry), Joe Kavanagh (Cork), Brian Burke (Tipperary), Martin Daly (Clare), Colin Corkery (Cork), Dara O’Cinneide (Kerry)
Subs: Mark O’Sullivan, Danny Culloty (Cork), Seamus Moynihan (Kerry), Niall Geary (Waterford), Stephen O’Brien (Cork), Francis McInerney (Clare), Ciaran O’Mahony (Clare) played in semifinal. Peter Lambert (Tipperary), Thomas Anglim (Tipperary), Johnny Crowley (Kerry), Michael Hynes (Clare), Joe Joe Rouine (Clare), Padraig Gallagher (Clare),  James Hanrahan (Clare)

1997 Semi-Final: Connacht 2-15 Munster 1-17
Team: James Hanrahan (Clare), Frankie Griffin (Clare), Mark O’Connor (Cork), Brendan Rouine (Clare), Seamus Moynihan (Kerry), Niall Cahalane (Cork), Liam O’Flaherty (Kerry), John Quane (Limerick), William Kirby (Kerry), Martin Cronin (Cork), Brian Corcoran (Cork), Ciaran O’Sullivan (Cork), Genie Farrell (Kerry), Johnny Crowley (Kerry), Martin Daly (Clare).
Subs: Ger Keane (Clare), Aidan Dorgan (Cork), Barry O’Shea (Kerry) used; Derry Foley (Tipperary), Brian Burke (Tipperary), Francis McInerney (Clare), Colin Corkery (Cork).

1998: Semi-Final: Leinster 2-8 Munster 0-12
Team: Declan O’Keeffe (Kerry), Barry Keating (Clare), Barry O’Shea (Kerry), Stephen Stack (Kerry), Seamus Moynihan (Kerry – Captain), Liam O’Flaherty (Kerry), Eamonn Breen (Kerry), Dara Ó Sé (Kerry), Fachtna Collins, Joe Kavanagh (Cork), Francis McInerney (Clare), Derry Foley (Tipperary), Mike Frank Russell (Kerry), Paddy Hegarty (Cork), Martin Daly (Clare).
Subs: William Kirby (Kerry), Johnny Crowley (Kerry), Dara O’Cinneide (Kerry) used; James Hanrahan (Clare), Brendan Rouine (Clare), Ger Keane (Clare), Padraig Gallagher (Clare), Eoin Sexton (Cork), Brendan Cummins (Tipperary), Niall Geary (Waterford).

1999: Semi-Final: Munster (1-20) 2-19 Ulster (3-14) 3-13. Final Munster 0-10 Connacht 0-7
Team: Declan O’Keeffe (Kerry), Michael O’Donovan, Sean Og O’hAilpin (Cork), Alan Malone (Clare), Ciaran O’Sullivan (Cork), Seamus Moynihan (Captain, Kerry), Eamonn Breen (Kerry), Dara Ó Sé
(Kerry), John Quane (Limerick), Padraig O’Mahony, Joe Kavanagh (Cork), Dara O’Cinneide (Kerry), Peter Lambert (Tipperary), Mark O’Sullivan, Aidan Dorgan (Cork)
Subs: Liam Hassett (Kerry), Anthony Lynch (Cork) used; Martin Daly (Clare), Declan Browne (Tipperary), Nicolas Murphy (Cork), Martin Cronin (Cork) played in semi-final, Ger Keane (Clare), James Hanrahan (Clare), Brendan Rouine (Clare), Martin Power (Waterford).


2000 Semi-Final: Connacht 2-10 Munster 1-3.
Team: Declan O’Keeffe (Kerry), Mike McCarthy (Kerry), Sean Og O’hAilpin (Cork), Anthony Lynch (Cork), Ciaran O’Sullivan (Cork), Eoin Sexton (Cork), Damian Reidy (Limerick), John Quane (Limerick), Mark O’Sullivan (Cork), Ger Keane (Clare), Liam Hassett (Kerry), Padraig O’Mahony, Philip Clifford (Cork), Johnny Crowley (Kerry), Declan Browne (Tipperary).
Subs: Noel Kennelly (Kerry), Donal Daly (Kerry), Nicolas Murphy (Cork), Michael O’Donovan (Cork), Conor O’Dwyer (Tipperary) used; Philly Ryan (Tipperary), Mike Frank Russell (Kerry), Martin Power (Waterford), Ciaran Considine (Clare).

 

2001: Semi-Final: Leinster 2-11 Munster 0-16
Team: Declan O’Keeffe (Kerry), Mike McCarthy (Kerry), Graham Canty (Cork), Anthony Lynch (Cork), N Lyons, Damian Reidy (Limerick), Sean Maher (Tipperary), Nicolas Murphy (Cork), Jason Stokes (Limerick), DJ O’Sullivan , Donal Daly (Kerry), Noel Kennelly (Kerry), Mike Frank Russell (Kerry), Paul Hehir (Clare), Michael Reidy (Limerick)
Subs: Fionan Murray (Cork), Declan Quill (Kerry)

2002: Semi-Final: Ulster 0-17 Munster 0-15
Team: Declan O’Keeffe (Kerry); John Miskella (Cork), Niall Kelly (Tipperary), Anthony Lynch (Cork); Eoin Sexton (Cork), Brian Considine (Clare), Stephen Lucey (Limerick); John Quane (Limerick), Dara Ó Sé (Kerry); Conrad Murphy (Cork), Eoin Brosnan (Kerry), Michael Reidy (Limerick); Colm “Gooch” Cooper (Kerry), Dara O’Cinneide (Kerry), Declan Browne (Tipperary)
Subs: Philip Clifford (Cork), Donal Daly (Kerry), Marc Ó Sé (Kerry), B. Harney.

2003: Semi-Final: Connacht 1-13 Munster 1-9
Team: Kevin O’Dwyer (Cork); Tommy Stack (Limerick), Mike McCarthy (Kerry), Marc Ó Sé (Kerry); Conor Mullane (Limerick), Stephen Lucey (Limerick), Tomas Ó Sé (Kerry); Nicolas Murphy (Cork), Jason Stokes (Limerick); Stephen Kelly (Limerick), Muiris Gavin (Limerick), Sean O’Sullivan (Kerry); Colin Crowley (Cork), Eoin Brosnan (Kerry), Michael Cronin (Cork)
Subs: Derek Kavanagh (Cork), Fergal O’Callaghan (Tipperary), Aodan MacGearailt (Kerry), Alan Cronin (Cork)

2004: Semi-Final: Leinster 1-10 Munster 1-9
Team: Seamus O’Donnell (Limerick); Johnny McCarthy (Limerick), Conor Whelan (Clare), Mark O’Riordan (Limerick); Eoin Sexton (Cork), Eamonn Fitzmaurice (Kerry), Conor Mullane (Limerick); John Galvin (Limerick), Graham Canty (Cork); Eoin Brosnan (Kerry), Muiris Gavin (Limerick), Paul Galvin (Kerry); Conor Fitzgerald (Limerick), Declan Browne (Tipperary), Colm “Gooch” Cooper (Kerry)
Subs: Stephen Lucey (Limerick), Conor McCarthy (Cork), Stephen Kelly (Limerick), David Russell (Clare)

2005: Semi-Final: Ulster 2-13 Munster 0-9
Team: Paul Fitzgerald (Tipperary); Niall Curran (Tipperary), Mike McCarthy (Kerry, Captain), Niall Geary (Cork); Tommy Stack (Limerick), Aidan O’Mahony (Kerry), Kieran O’Connor (Cork); Nicolas Murphy (Cork), John Galvin (Limerick); James Masters (Cork), Conor McCarthy (Cork), Paddy Kelly (Cork); Declan Browne (Tipperary), Kieran Donaghy (Kerry), Rory Donnelly (Clare)
Subs: Conor Fitzgerald (Limerick), Diarmuid Duggan (Cork), Fintan Gould (Cork), Gary Hurney (Waterford)

2006: Semi-Final: Connacht 1-15 Munster 2-10 (after extra time)
Team: Paul Fitzgerald (Tipperary); Kieran O’Connor (Kerry), Mike McCarthy (Kerry), Tom O’Sullivan (Kerry); Michael Shields (Cork), Ger Spillane (Cork), Aidan O’Mahony (Kerry); Nicolas Murphy (Cork, Captain), Tommy Griffin (Kerry); Conor McCarthy (Cork), Gary Hurney (Waterford), Sean Buckley (Limerick); Kevin O’Sullivan (Cork), Kieran Donaghy (Kerry), Mike Frank Russell (Kerry)
Subs: Wayne Hennessy (Waterford), John Galvin (Limerick), John Hayes (Cork), Brian Lacey (Tipperary), Niall Considine (Clare)

2007: Semi-Final: Munster 2-11 Leinster 0-12; Final: Ulster 1-12 Munster 1-8
Team: Alan Quirke (Cork); Thomas O’Gorman (Waterford), Tom O’Sullivan (Kerry, Captain), Kieran O’Connor (Cork); Tomas Ó Sé (Kerry), Michael Shields (Cork), Ger Spillane (Cork); Dara Ó Sé (Kerry), Seamus Scanlon (Kerry); Eoin Brosnan (Kerry), Pierce O’Neill (Cork), John Miskella (Cork); Mike Frank Russell (Kerry), Kieran Donaghy (Kerry), Donnacha O’Connor (Cork)
Subs: Grahan Canty (Cork) for O’Gorman; Fintan Gould (Cork) for Dara Ó Sé; Darran O’Sullivan (Kerry) for Miskella. Paul Fitzgerald (Tipperary), Conor McCarthy (Cork), Mick Aherne (Waterford), Paul Galvin (Kerry), Gary Hurney (Waterford), Liam Ó’Lionain (Waterford), David Moran (Kerry), Colm O’Neill (Cork), Daniel Goulding (Cork). Aidan O’Mahony (Kerry), Tommy Walsh (Kerry) and Eoin Sexton (Cork) played in the semi-final.

2008: Semi-Final: Munster 1-5 Ulster 0-5; Final: Munster 1-9 Connacht 0-7
Team: Paul Fitzgerald (Tipperary); Diarmuid Duggan (Cork), Johnny McCarthy (Limerick), Padraig Reidy (Kerry); Tomas Ó Sé (Kerry), Steven Lavin (Limerick), Tomas O’Gorman (Waterford); John Galvin (Limerick), Nicholas Murphy (Cork – Captain); Patrick Kelly (Cork), Donnacha O’Connor (Cork), Maurice O’Gorman (Waterford); Daniel Goulding (Cork), Alan O’Connor (Cork), Ian Ryan (Limerick)
Subs: Robbie Costigan (Tipperary) for Tomas O’Gorman, John Hayes (Cork) for Alan O’Connor, Steven O’Donoghue (Cork) for Patrick Kelly, Eddie Rockett (Waterford) for Maurice O’Gorman, Michael Crowley (Limerick) for Ian Ryan. Joe Hayes (Clare). Michael Cussen (Cork) and Liam Ó Lionáin (Waterford) played in the semi-final.

2009: Semi-Final: Munster 1-16 Connacht 1-13; Final: Ulster 0-15 Munster 1-8
Team: Paul Fitzgerald (Tipperary); Tomas O’Gorman (Waterford), Johnny McCarthy (Limerick), Padraig Reidy (Kerry); Maurice O’Gorman (Waterford), Michael Shields (Cork); Pa Ranahan (Limerick); Nicholas Murphy (Cork), Pierce O’Neill (Cork); Patrick Kelly (Cork), Donncha O’Connor (Cork – Captain), Paul Kerrigan (Cork); Gary Hurney (Waterford), Daniel Goulding (Cork), Liam Ó Lionáin (Waterford)
Subs: Robbie Costigan (Tipperary) for Maurice O’Gorman, James Ryan (Limerick) for Paul Kerrigan, Seamus Scanlon (Kerry) for Pierce O’Neill, Aidan Walsh (Cork) for Liam Ó Lionáin. Joe Hayes (Clare). Alan O’Connor (Cork), Colm O’Neill (Cork), Shane Walsh (Waterford), Ger Quinlan (Clare) played in the semi-final.

2012: Semi-Final: Munster 1-16 Leinster 1-13; Final: Ulster 3-11 Munster 1-15
Team: Alan Quirke (Cork); Aidan O’Mahony (Kerry), Johnny McCarthy (Limerick), Stephen Lavin (Limerick); Tomas Ó Sé (Kerry), Graham Canty (Cork), Paudie Kissane (Cork); Gary Brennan (Clare), Seamus Scanlon (Kerry); Patrick Kelly (Cork), Paul Kerrigan (Cork), John Cooke (Limerick); David Tubridy (Clare), Gary Hurney (Waterford), Ian Ryan (Limerick)
Subs: Pearse O’Neill (Cork) for Cooke (44); Rory Donnelly (Clare) for Kelly (50); Mark Collins for Ryan (62).  Brendan Kealy (Kerry), Maurice O’Gorman (Waterford), Thomas O’Gorman (Waterford), Gordan Kelly (Clare), Pa Ranahan (Limerick), Patrick Hurney (Waterford), Marc O’Se (Kerry), Seanie Buckley (Limerick). Shane Briggs (Waterford) played in the semi-final.

2013: Semi-Final: Ulster 1-14 Munster 1-13
Team: Brendan Kealy (Kerry); Marc Ó Sé (Kerry), Aidan O’Mahony (Kerry), Paddy Codd (Tipperary); Noel O’Leary (Cork, Captain), Eoin Cadogan (Cork), Paudie Kissane (Cork); Gary Brennan (Clare), Aidan Walsh (Cork); Alan Clohessy (Clare), Donncha O’Connor (Cork), Paul Kerrigan (Cork); Gary Hurney (Waterford), Colm O’Neill (Cork), Ger Collins (Limerick)
Subs: Maurice O’Gorman (Waterford) for Codd (30), Brian O’Driscoll (Cork) for Clohessy (33), Rory Donnelly (Clare) for Kerrigan (68), John O’Riordan (Limerick) for Collins (68), Paul Fitzgerald (Tipperary), Tony Grey (Waterford), Thomas Lee (Limerick), Seamus O’Carroll (Limerick), Paul Whyte (Waterford)

2014: Semi-Final: Connacht 3-19 Munster 2-16
Team: Brendan Kealy (Kerry); Marc Ó Sé (Kerry, Captain) , Mark Griffin (Kerry), Brian McGuire (Kerry); Jonathan Lyne (Kerry) , Aidan O’Mahony (Kerry), Kevin O’Driscoll (Cork); Ruari Deane (Cork), David Moran (Kerry); Paul Kerrigan (Cork), Mark Collins (Cork), Donnacha Walsh (Kerry); Daniel Goulding (Cork), Donncha O’Connor (Cork), Brian Hurley (Cork)
Subs: John O’Rourke (Cork) for Lyne (35 mins), Barry John Keane (Kerry) for Deane (45 mins), Brian O’Driscoll (Cork) for Walsh (53 mins), Michael Geaney for K O’Driscoll (59 mins), Ken O’Halloran (Cork) for Kealy (60 mins), John McLoughlin (Cork) for Ó Sé (63 mins), James Loughrey (Cork), Peter Crowley (Kerry), Shane Enright (Kerry), Anthony Maher (Kerry),

Back to Provincial Winning Teams