Munster Inter-Divisional Hurling Under 16 Championship

The Munster Inter-Divisional Hurling Under 16 A and B Championship group stages took place on Saturday May 3rd.

Click to view photos from the event

The results were as follows –

A SECTION
GROUP STAGES SATURDAY MAY 3RD

GROUP 1: BISHOPSTOWN
Seandun A 2-14 North Tipperary 3-12
Seandun A 2-06 East Clare 5-14
East Clare 3-15 North Tipperary 3-10

Qualified: East Clare

GROUP 2: WALSH PARK
East Waterford 0-10 South Tipperary 0-13
East Waterford 2-12 North Cork 1-10
South Tipperary 2-16 North Cork 2-10

Qualified: South Tipperary

GROUP 3: CLARECASTLE
Mid Clare 1-08 Limerick City/West 1-07
Mid Clare 0-07 Mid/West Cork A 5-08
Limerick City/West 1-07 Mid/West Cork A 0-12

Qualified: Mid/West Cork

Group 4: Dr Morris Park
West Waterford 2-10 Mid Tipperary 4-03
Imokilly A 0-10 South/East Limerick 0-10

West Waterford 4-09 South/East Limerick 3-11
Imokilly A 4-14 Mid Tipperary 3-11

Imokilly A 7-10 West Waterford 3-02
South East Limerick 1-13 Mid Tipperary 3-05

Qualified: Imokilly

SEMI FINALS – MONDAY MAY 5TH MALLOW
South Tipperary 2-6 East Clare 0-11
Imokilly A 2-11 Mid/West Cork A 2-7

FINAL – MONDAY MAY 5TH MALLOW
South Tipperary 2-8 Imokilly A 0-8

Shield Final
East Clare 3-4 Mid/West Cork A 0-2


B SECTION
MALLOW SATURDAY MAY 3rd

GROUP 1
Seandun B 2-05 West Tipperary 4-15
North Cork B 1-18 Seandun B 1-10
West Tipperary 3-14 North Cork B 2-07

GROUP 2
Mid/West Cork B 1-13 North Kerry 4-09
Imokilly B 2-11 Mid/West Cork B 1-05
North Kerry 2-09 Imokilly B 4-08

FINAL
West Tipperary 2-11 Imokilly B 1-08

Christy Ring Cup – Kerry 4-31 Derry 0-11

Kerry defeated Derry by 4-31 to 0-11 in the Christy Ring Cup Senior Hurling competition on Saturday May 3rd at Austin Stack Park Tralee.


Team News

KERRY (SH v Derry): T Flynn (Causeway); B Murphy (Causeway), T Murnane (Kilmoyley), D Fitzell (Kilmoyley); S Weir (Crotta O’Neills), D Dineen (St Brendan’s), T Casey (Causeway); J Griffin (Lixnaw), J Egan (St Brendan’s); M Boyle (Ballyduff), D Collins (Kilmoyley), C Harty (Causeway); P Boyle (Ballyduff), D Butler (Knockavilla Donaskeigh), S Nolan (Crotta O’Neills)
Subs: N Leen (Ballyduff), D O’Connell (Abbeydorney), K Carmody (Causeway), B O’Leary (Abbeydorney), J Leahy (Causeway), P O’Connor (Causeway), P O’Connor (Kilmoyley), P Lucid (Ballyheigue), J Casey (Ballyheigue), A Boyle (Ballyduff), A Fealy (Causeway), B Brosnan (Lixnaw).